Най-знаменитите голове на Световните първенства

Петнадесет дни след последния мач от Световното първенство по футбол, FUTBOL TV се връща назад във времето, за да сложи окончателно точка на големия турнир, който огромна част от любителите на футбола очакваха четири години. Този път представяме една носталгична картина на най-важните голове в историята на Световните първенства. Не претендираме, че сме изчерпали всичко, възможно е и да грешим, но точно поради това ще се радваме да чуем и мнението на нашите читатели.

11. Роберто Баджо (Мондиал 1990, Италия - Чехословакия)

На домашния Мондиал през 1990 година Роберто Баджо вкара само два гола, но единият от тях бе изключително ефективен. Италианецът получи топката в центъра на терена, достигна до наказателното поле, преминавайки през цялата защита на противника и отбеляза гол, който помогна на Италия да спечели третото място в турнира.

10. Марко Тардели (Мондиал 1982, Италия - ФРГ)

Победният за италианците турнир през 1982 година стана звездният час за двама нападатели на "Скуадра Адзура". Паоло Роси вкара шест гола, а Тардели стана автор на победното попадение във финалния двубой с ФРГ. Тогавашният страж на немците, Харалд Шумахер, нямаше никакви шансове срещу Марко.

9. Пеле (Мондиал 1970, Бразилия - Италия)

Голове, вкарани с глава, много рядко попадат в списъка на най-красивите попадения. Както знаем обаче, всички правила си имат своите изключения. Пеле надскочи във въздуха защитника на италианците Таркизио Бурнич и само след секунда бе в обятията на Жаирзиньо, а Бразилия направи първата крачка към третата за 12 години Световна Купа.

8. Андрес Иниеста (Мондиал 2010, Испания - Холандия)

Може би голът на Иниеста не е образец на футболното изкуство, но това е най-важният гол в историята на испанския футбол. Финалният мач на Мондиал 2010 отиваше към изпълнение на дузпи, когато полузащитникът на Барселона получи топката в наказателното поле и малко след това я изпрати в ъгъла на вратата на Мартин Стекелнбург, донасяйки на Испания първа и засега единствена титла.

7. Герд Мюлер (Мондиал 1974, ФРГ - Холандия)

За да разберем маниера на игра на един от най-великите голмайстори в историята на футбола Герд Мюлер, е достатъчно да видим неговото попадение във вратата на Холандия във финала на Мондиал 1974. Нападателят на Бундестима пое топката недалече от полето и по ювелирен начин го вкара във вратата на противника. Този гол донесе на Германия втора Световна Купа. Следващият успех дойде след 16 години в Италия.

ВИДЕО

6. Хелмут Ран (Мондиал 1954, ФРГ - Унгария)

Финалният мача от Мондиал 1954 е известен с името "Чудото от Берн". Безапелационните фаворити от Унгария би трябвало да нямат проблеми със своя противник, който в груповата фаза е разбит на пух и прах с 8:3. В решаващия мач унгарците вкарват два гола за първите осем минути и както мнозина смятат, побоят над немците тепърва предстои. Но германците изравняват резултата за десет минути, а малко преди последния съдийски сигнал Хелмут Ран подхваща топката в наказателното поле и с прецизен удар лишава Унгария от трофея.

5. Джеф Хърст (Мондиал 1966, Англия - ФРГ)

На пето място в нашия списък сме поставили гол, който на практика не съществува. В допълнителното време на финалния мач на Мондиал 1966 Джеф Хърст получава топката в наказателното поле, стреля в гредата и коженото кълбо отскача от вратарската линия. Главният съдия обаче преценя, че все пак топката е минал зад голлинията, а това грешно решение носи единствената световна титла на Англия.

4. Алсидес Гиджа (Мондиал 1950, Уругвай - Бразилия)

Преди 64 години Световното се проведе по много различна формула. Форматът на турнира не предвиждаше финален мач, но за такъв може да се смята срещата между домакините на Мондиала и бразилците. Резултатът бе открит от бъдещите петкратни шампиони уругвайците успяха да изравнят в средата на второто полувреме, а 11 минути преди края Гиджа се възползва от вратарска грешка и Уругвай за втори път печели титлата.

3. Карлос Алберто (Мондиал 1970, Бразилия - Италия)

Невъзможно е да се изрази бразилският отбор по-добре, отколкото гола на Карлос Алберто във финала срещу Италия. Ривелиньо, Жаирзиньо, Жерсон, Тостаи и Пеле твориха шедьоври без умора, красиво, елегантно и всеки път с лекота, а голът на Карлос Алберто може да се гледа без умора хиляди пъти.

1,2. Марадона (Мондиал 1986, Аржентина - Англия)

"Ръката на Бога" и голът на столетието. Тези два гола на гениалния футболист са обречени да бъдат един до друг. Четири минути разделят тези попадения и без тези четири минути великата игра щеше да загуби много.

Кои са главните голове на Световното първенство през 2014 година в Бразилия? Без съмнение, само 15 дни след неговия край е много трудно да кажем кое от попаденията ще бъде запомнено и ще влезе в историята. Поради тази причина сме направили своя избор върху три гола, за които смятаме, че имат най-големи шансове да останат в паметта на любителите на футбола.

1. Робин ван Перси (Испания - Холандия 1:5, групова фаза)

Когато един отбор губи в резултата, но в крайна сметка побеждава и то с разлика от три и повече гола, за най-важно се смята изравнителното попадение. Поради това голът на Ван Перси в мача с Холандия може да бъде разгледан като един от тези с най-голямо значение в мача. Какво ли би станало, ако след почивката испанците продължаваха да имат преднина от един гол? Освен всичко друго, плонжът на Робин има всички шансове да остане в историята - рядко могат да се видят такива попадения и поради тази причина може би правителството на Холандия реши да го увековечи, пускайки в обръщение марка със изображението на знаменития плонж.

2. Хамес Родригес (Колумбия - Уругвай 2:0, осминафинал)

Страхотното воле на Хамес Родригес, с което Колумбия откри резултата в осминафиналния мач срещу Уругвай, беше избрано от феновете за най-красиво попадение на Световното първенство. Трудно е категорично да кажем, че това е най-красивото попадение на Мондиал 2014, но със сигурност заслужава нашето внимание.

3. Марио Гьотце (Германия - Аржентина 1:0, финал)

113-та минута на финала, нещата отиват към изпълнение на дузпи, в които не е ясно какво ще се случи, а това напълно устройва изморените аржентинци. Не така мислят обаче Андреа Шюрле и Марио Гьотце. Златната резерва с прецизна точност подава на Марио, който укроти топката с гърдите си и не показа никаква милост към Ромеро.