Dream Team от Топ 5 на първенствата на Европа 24.10 - 27.10

Напрегнатото дерби на "Сантяго Бернабеу" и чудното равенство на "Олд Трафорд", което напомни за времената на Сър Алекс, сензационната загуба на Манчестър Сити, девет гола във Франкфурт и осем в Неапол - това бе част от европейския уикенд, който отново достави наслада на почитателите на великия спорт.

Представяме ви: Dream Team за 24.10 - 27.10. Тактическа постройка 5-4-1.

ВРАТАР

Джони Пласид (Реймс)

В мача на средняците от френската Лига 1 между Реймс и Монпелие по-силен се оказа отборът от Шампан, който постигна победа с 1:0. Основна заслуга това да се случи има хаитянският страж Джони Пласид, който извърши пет спясявания, на два пъти остана очи в очи с противников нападател и три пъти успя да улови опасни центрирания.

Подгласници: Ромеро (Сампдория)

ЗАЩИТА

Данило Авелар (Каляри)

Каляри постигна втора голяма победа като гост през сезона. След 4:1 срещу Интер, в събота Емполи стана жертва на сардинците. В герой на мача се превърна бразилският защитник на островитяните Данило Авелар, който извърши три шпагата и осем пъти изчисти топката от наказателното си поле. "Черешката на тортата" обаче бяха двата гола на Авелар, с които той помогна на тима си да постигне победа с 4:0.

Калъм Чембърс (Арсенал)

Чембърс продължава много успешно да се представя в лагера на "артилеристите". В средата на седмицата бившият футболист на Саутхемптън се отчете с асистенция в мача с Андерлехт от Шампионска лига, а в събота бранителят игра блестящо срещу Съндърланд. На сметката на Чембърс има пет пресечени топки, пет изнесени топки от наказателното поле и 100% спечелени единоборства в собственото наказателно поле. Защитникът за малко не отбеляза и гол, но ударът му бе спасен от Вито Маноне.

Налдо (Волфсбург)

Бразилецът са втори пореден път намира място в символичния отбор на FUTBOL TV. В мача с Майнц 05 Налдо се отчете с гол и асистенция, с което помогна на Волфсбург да постигне класически успех и заедно с Борусия М'гладбах и Хофехайм да остане единствен преследвач на лидера Байерн Мюнхен.

Маурисио Исла (КПР)

26-годишният бранител на КПР започна неубедително мача с Астън Вила, но това продължи някъде до десетата минута. След това Исла придоби увереност, а към края на първото полувреме и след почивката бе пълновластен господар на дясната половина на терена, не давайки никакъв шанс на Виймън, Санчес и Сисоко.

Дарил Янмат (Нюкасъл)

Изключително силен мач за Янмат, който не само, че опази зоната си от атаките на противника, но взе участие във всички атаки на своя отбор, който постигна изненадваща победа с 2:1 на терена на Тотнъм. За да разберем значимостта на Дарил в срещата, ще кажем само, че 43% от атаките на "свраките" се развиха именно по фланга на Янмат.

Подгласници: Ачерби (Сасуоло), Хангеланд (Крисъл Палас), Марсело (Реал Мадрид)

ПОЛУЗАЩИТА

Кристиан Гентнер (Щутгарт)

Щутгарт и Айнтрахт представиха на публиката невероятен по своята динамика и открита игра мач. Впрочем, за великолепния спектакъл може да се съди и по резултата - 5:4 за "пвабите, които след успеха във Франкфурт напуснаха опасната зона. В герой на мача пък се превърна Кристиан Гентнер, който оформи дубъл, а едно от попаденията бе определено за гол на седмицата в Бундеслигата.

Анис Бен-Хатира (Херта)

Другият претендент за най-красив гол в Бунделсигата се оказа крилото на Херта Бен-Хатира. 26-годишният тунизиец вдигна много високо летвата за Аштон Гьотц и Николай Мюлер от Хамбургер, който цял мач е успяха да се справят с африканеца. Анис отбеляза да гола във вратата на динозаврите, а отборът му победи с 3:0.

Марек Хамшик (Наполи)

В Серия А също се състоя двубой подобен на Айнтрахт - Щутгарт. Наполи почти цяло първо полувреме губеше от Хелас Верона, но малко преди почивката "партенопеите" изравниха, а през втората част размазаха съперника си. Очевидно бе, че импулс за събуждането на неаполитанците послужи изравнителното попадение. То бе дело на Марек Хамшик, който след почивката вкара още един гол, освен това словакът се отчете и с асистенция.

Карлос Едуардо (Ница)

Може би за широката футболна общественост името Карлос Едуардо не е толкова познато, но как е възможно да пренебрегнем футболист, който в един мач отбелязва пет гола и се отчита с асистенция?

Подгласници: Самул (Малага), Моура (ПСЖ), Манче (Саутхемптън)

НАПАДЕНИЕ

Гонсало Игуаин (Наполи)

Мястото на единствения нападател е за участника в италианския спектакъл Гонсало Игуаин. Аржентинецът нанесе пет удара към вратата на Хелас Верона, като три от тях опънаха мрежата от вътрешната страна. Впечатляваща производителност, а не по-малко впечатляващ е факта, че Игуаин 12 пъти докосна топката в наказателното поле на съперника. Подобно нещо в Серия А много рядко може да се случи, но то бе факт през уикенда.

Подгласници: Ето'о (Евертън), Санчес (Арсенал), Бензема (Реал Мадрид)

СТАРШИ-ТРЕНЬОР

Зденек Земан (Каляри)

Въпросът с победителя в Емполи - Каляри бе решен още през първото полувреме, когато гостите буквално пометоха съперника си, вкарвайки му четири чисти гола. Противно на очакванията, островитяните се хвърлиха в мощни атаки още от първия съдийски сигнал, а схемата на Земан 4-1-2-3 на чужд терен се оказа оправдана, въпреки предупрежденията преди мача и рисковете да хвърлиш повече сили в нападение, отколкото в защита. През второто полувреме Каляри затвори играта, почти не позволи на съперника да застраши вратата и в крайна сметка бе постигната поредната голяма победа, която придвижи сардинци още по-нагоре в класирането.