Арсенал ще запази живи илюзорните шансове за първото място

Стадион: "Емирейтс", Лондон
Дата: 26.11.2014г.
Час: 21:45
Съдия: Виктор Касай (Унгария)

В дербито на група "D" един срещу друг се изправят фаворитите в нея. На своя "Емиратс" Арсенал е домакин на Борусия Дортмунд, а на пръв поглед всичко в групата изглежда решено. "Артилеристите" имат 7 точки в актива си и заемат второ място, а "жълто-черните" са убедителен лидер с 12 пункта. Все пак Арсенал трябва да постигне победа на всяка цена, за да си гарантира на 100% участие в надпреварата и напролет, тъй като третият Андерлехт е с 2 точки и математически белгийският шампион все още има шансове.

В последния си мач в най-комерсиалния турнир Арсенал допусна разочароващ и срамен обрат, след като изпусна победата срещу Андерлехт, въпреки че водеше с 3:0. Микел Артета (24' - от дузпа) и Алексис Санчес (29') дадоха комфортен аванс на домакините до почивката, а в 58-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн направи преднината на Арсенал класическа. След това обаче всичко за "артилеристите" се обърка и те изтърваха победата, допускайки изравняване след два гола на Антони Ванден Боре (61' и 73'-от дузпа) и попадение в последната минута на сръбския национал Александър Митрович. След срещата мениджърът на лондончани Арсен Венгер изрази разочарованието си от играта на своите възпитаници. Френският специалист заяви, че ще бъде истинско чудо, ако неговите възпитаници успеят да завършат на първо място в крайното подреждане в групата. За целта Арсенал трябва на всяка цена да победи Борусия и Галатасарай, и да се надява германският отбор да загуби последния си мач, който е домакинство на Андерлехт. За настоящия двубой липсващи в състава на домакините са Йозил, Дебюши, Кошчелни и Оспина, а под въпрос до последно ще са титулярният стаж Шчесни, Уилшиър и Уолкът.

Борусия Дортмунд вече е сигурен участник на осминафиналите в Шампионската лига догодина. В последния си мач от груповата фаза в надпреварата германският тим записа втори разгромен успех с 4:1 над Галатасарай и има пълен актив от точки в своята група "D". Точни за успеха на домакините на "Сигнал Идуна Парк" бяха Марко Ройс в 39-ата, Сократис Папастатопулос в 56-ата, Чиро Имобиле в 74-ата и автогол на Семих Кая в 85-ата минута. За турският тим пък се разписа Хакан Балта в 70-ата минута. Старши треньорът на "жълто-черните" Юрген Клоп няма да може да разчита за пореден път на звездата на тима Марко Ройс, който получи конузия в глезена в съботния мач на отбора в Бундеслигата срещу Падерборн (2:2), като националът ще бъде аут от терените до края на календарната година. Другите, които все още не са напълно възстановени от травмите си са Хумелс, Блашчиковски, Бендер, Сократис, Кирх и Шахин.

През миналогодишното издание на турнира, когато Борусия гостува в северен Лондон на Арсенал, след като двата отбора отново бяха в една група, вестфалският клуб спечели с 2:1. В по-предишните две визити през сезони 2002/2003 и 2011/2012 "жълто-черните" загубиха съответно с 2:0 и 2:1.

Прогноза: Арсенал - Борусия Дортмунд 1:0