Два красиви гола донесоха победата на Пуул над Сити

Н. Гавазов

Ливърпул победи Манчестър Сити с 2:1 в мач от 27-я кръг на Висшата лига и записа важни три точки в борбата си за място в топ 4. Попаденията за домакините отбелязаха Джордан Хендерсън и Филипе Коутиньо, точен за гостите бе Един Джеко. След този успех "червените" събраха 48 точки и се изравниха с Арсенал на четвъртото място във Висшата лига. Манчестър Сити от своя страна остава на второ място в класирането, но рискува да изостане от Челси в борбата за шампионската титла.

Относно мача в Европа наставникът на "червените" Брендън Роджърс предостави отдих на Джордан Айб, Даниел Стъридж и на Марио Балотели. В стартовия състав се завърнаха обаче Джордън Хендерсън, Филипе Коутиньо и Адам Лалана.

Стартовия състав на "гражданите" бе освежен от Александър Коларов, Елиаким Мангала, Фернандиньо и Яя Туре, заменяйки, съответно, Гаел Клиши, Мартин Демикелис, Фернандо и Джеймс Милнър.

Ранното начало на мача и отсъствието на достатъчно почивка след битката с Бешикташ оказваха влияние на домакините, Сити изглеждаше по-свеж. "Червените" обаче, с невероятната подкрепа на трибуните, бързо се справиха със стартовите си вълнения и започнаха да атакуват. Активните действия на Адам Лалана предизвикаха реакцията на Джо Харт а буквално след минута Лалана отправи топката в мрежата, но голът не бе зачетен заради засада.

И все пак мърсисайдци вкараха бърз гол. В 11-та минута грешка на Венсан Компани доведе до остра комбинация - Хендерсън се премести отляво и с удар от дистанция накара Харт да измъкне топлата от вратата си - 1:0!

"Гражданите" за малко не върнаха гола след две минути, когато Серхио Агуеро прояви инициатива и удари гредата. Резултатът принуди гостите да хвърлят големи сили напред, докато домакините се съсредоточиха върху бързи контраатаки.

Ливърпул на практика нищо не позволяваше на своя съперник, но в 25-та минута дойде изравнителното попадение. Серхио Агуеро пусна уникален пас към Един Джеко, който бе изтърван от Деян Ловрен и нападателят който технично опъна мрежата на Ливърпул за 1:1.

До края на полувремето домакините имаха инициативата, но не стигнаха до сериозно голово положение, като само веднъж застрашиха Джо Алън след удар на Рахим Стърлинг, а Лалана не успя да се възползва от подаване на Алберто Морено .

Скоро след началото на второто полувреме домакините получиха великолепен шанс отново да поведат в резултата. Лалана стреля остро към центъра на наказателното поле, но Пабло Сабалета попречи на Стърлинг да нанесе удар. В 54-та минута Адам самостоятелно порази вратата на Хат, но както и през първото полувреме - засада.

Времето течеше, а равновесието се запазваше - отборите не желаеха да рискуват. И все пак, промяната в резултата настъпи в 76-та минута, когато Коутиньо с превъзходен далечен удар постави на колене Харт - 2:1.

Гостите нямаше какво да губят и тръгнаха напред, забравяйки за отбраната си. Ливърпул имаше шанс да довърши съперника си с контраатаки, като в 86-та минута грешка на защитата на шампиона позволи на Даниел Стъридж да се озове сам срещу Джо Харт, но той стреля до лявата греда в аут.

Едва в петък сутринта Ливърпул се завърна от европейското си пътуване след 120 изиграни минути и разочароваща серия от дузпи, но това не стана причина за отбора на Брендън Роджърс великолепно да проведе този мач и да увеличи шансовете си да завърши сезона в топ 4.