Чили за първи път от 1987 година ще играе финал в Копа Америка

Чили победи Перу с 2:1 в полуфинален мач от Копа Америка и за първи път от 1987 година се класира за финала в турнира. Ден преди мача стана известно за наказанието на Гонсало Хара, което принуди Хорхе Сампаоли да замени Хара с Хосе Рохас, а Мико Алборнос се появи на терена вместо Мена. Наставникът на Перу пък върна в титулярния състав изтърпелите наказания Больона и Лобатон, а в атака младият Карильо замени ветерана Писаро.

Перу много добре започна мача и едва не откри резултата. След подаване от левия фланг Фарфан стреля с глава и удари гредата, а след това "инките" продължиха да градят по-опасни и светкавични атаки. Не се знае как щеше да завърши срещата при равни състави, но в 20-та минута Карлос Самбрано заслужени бе изгонен за груба игра срещу Арангис.

Оставайки с човек в повече, чилийците овладяха инициативата и започнаха да създават положения за гол. Валдивия получи топката от Алексис, но от 15 метра не улучи вратата. След това Варгас стреля от няколко метра, но ударът му бе блокиран.

Домакините постигнаха своето в края на полувремето, но и не без помощта на съдията. Санчес центрира в средата на наказателното поле, Арангис се размина с топката, която попадна в гредата и отиде в намиращия се в явна засада Варгас, който откри резултата.

В началото на второто полувреме съдиите отмениха още един гол на Едуардо заради засада.

Прави чест на колектива на Рикардо Гарека, че не се предаде и въпреки намаления си състав, перуанците продължиха да атакуват. В 53-та минута Фарфан от близо разстояния стреля с глава, но топката попадна в Браво. В 60-та минута домакините направиха това, което "инките" се опитваха досега да сторят - Адвинкула подаде отдясно на Карильо, а Медел, опитвайки се с крак да прихване топката, изпрати същата във вратата си за 1:1.

Равенството се задържа само четири минути. Домакините отнеха топката в чуждата половина и Варгас стреля от 25 метра - топката красиво влезе в ъгъла! Голяма вина за гола има и стража на гостите, който при по-добро местоположение щеше да парира този изстрел.

Перуанците се опитаха да реагират, но чилийците този път им позволиха твърде малко. Нещо повече, домакините имаха две чисти положения за гол, които Валдивия и Видал пропиляха.

Така "Ла Роха" се класира за финала, като след няколко часа ще стане ясен и кой ще бъде съперник на отбора на Хорхе Сампаоли.