Борусия ще прекъсне черната серия в дома на шампиона

Стадион: "Алианц Арена", Мюнхен
Дата: 01.10.2014г.
Час: 19:30
Съдия: Мануел Грефе

Без никакво съмнение мегадербито на кръга ще се състои в съботната вечер на "Алианц Арена" в Мюнхен, където един срещу друг се изправят отборите на Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд в една от класиките на немския футбол. И ако за баварския гранд целта през настоящия сезон ще е отново да постигне дубъл в първенството и да спечели титлата и купата на страната, то гостите изненадаха всички до момента с необичайно слабите си изяви в Бундеслигата и силното си представяне в Шампионската лига и в двубоите за купата на Германия.

Двубоят ще бъде специален за един човек, бившата голова машина на Борусия - Роберт Левандовски, който подобно на юношата на "жълто-черните" Марио Гьотце, смени клубната си принадлежност към посока Мюнхен след няколко триумфални сезона за клуба от провинция Вестфалия.

Шампионът Байерн Мюнхен бе озаптен, поне за малко, в предишния кръг в Бундеслигата. Баварците завършиха 0:0 при визитата си на Борусия Мьонхенгладбах, което е трети мач за първенеца без успех в първенството досега. Ако не бяха няколкото отлични намеси на Мануел Нойер, Байерн дори можеше да загуби. Националът направи пет спасявания - най-много в рамките на една среща от началото на първенството. Двубоят оправда очакванията за интересен сблъсък между първия и втория в класирането, които след този кръг запазват разликата от 4 точки помежду си. Байерн е лидер с 25 точки, а Борусия Мьонхенгладбах - с 21 пункта. През седмицата Байерн не среща особени затрудения при гостуването си на Хамбургер ШФ в двубой за Купата на Германия и възпитаниците на Пеп Гуардиола победиха с 3:1 по пътя към защитата на трофея. Срещата на "Имтех Арена" обаче ще се запомни с грозен инцидент в последните секунди, когато фен на Хамбургер ШФ нахлу на терена и удари Франк Рибери с шалчето си, след което размаха средни пръсти. Хулиганът веднага беше хванат от стюардите и не се стигне до нещо по-лошо. За настоящия двубой контузени продължават да са Алкантара и Бадщубер, а Робен може и да не започне сред стартовите 11, тъй като холандското крило до скоро също бе с травма.

Трагичното представяне на Борусия Дортмунд в Бундеслигата продължи с четвърта поредна загуба. Този път отборът на Юрген Клоп отстъпи у дома с 0:1 от Хановер 96 като шестата загуба от началото на сезона свлече стремглаво надолу "жълто-черните", които след първите 9 кръга се намират на 15-то място, точно над изпадащите в класирането, а преди началото на сезона вестфалци бяха считани за основен конкурент на Байерн в борбата за Сребърната салатиера. Хироши Кийотаке реализира единствения гол в 61-ата минута от пряк-свободен удар. Така Борусия има само 1 точка от последните си шест мача за първенство, докато в същото време в Шампионската лига газят наред и имат само победи, както и в турнира за Купата на Германия. През седмицата "жълто-черните" разбиха като гост втородивизионния Санкт Паули с 3:0 с голове на двете нови попопълнения Имобиле и Кагава, а звездата Марко Ройс заби дежурния си гол, и за пореден път демонстрира, че въпреки травмата, която го бе извадила до преди седмица извън терените за месец, се намира в превъзходна форма. В немската преса се появиха слухове, че националът е новата голяма цел на Байерн, а Ули Хьонес дори направи коментар, че ако Ройс бе част от отбора на Байерн, то баварците още преди Коледа е щяло да бъдат шампиони. Контузени за Борусия са Блашчиковски, Дурм и Шахин.

Интересен факт преди дербито между Байерн и Борусия е, че за последно, когато отборът от Дортмунд се намираше в долната половина на таблицата, както и в настоящата ситуация, бе през 1987 г., като тогава пак през месец ноември "жълто-черните" побеждават заемащия 2-ро място Байерн като гост с 3:1. Сега, малко над четвърт век по-късно, статистиката не е на страната на Байерн в последните четири домакински двубои на баварците срещу Борусия, в които мюнхенци имат инкасирани три загуби и едно равенство. За последно Байерн победу Борусия като домакин на 13 февруари 2010 г. с 3:1.

Прогноза: Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд 1:1